23. Gezici Festival’de Denis Villeneuve Filmleri: “Kaderini Bilseydin,Yine de Yapar Mıydın?”

23’üncü Gezici Festival’in bu yılki programında, Denis Villeneuve ‘nın, “Kaderini Bilseydin, Yine de Yapar mıydın?” başlığıyla iki filmi gösterilecek.

Ankara Sinema Derneği’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlediği Gezici Festival, 1-14 Aralık 2017 tarihleri arasında 23’üncü kez sinemayı kent kent dolaştırıyor. Festivalin, bu yılki durakları Ankara, Sinop ve Kastamonu. Ankara’da 1-7 Aralık tarihleri arasında, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi ve Alman Kültür Merkezi’nde sinemaseverlerle buluşacak olan Gezici Festival, 8-11 Aralık tarihleri arasında Sinop’ta konaklayacak ve 12-14 Aralık tarihleri arasında Kastamonu’da bu yılın yolculuğunu tamamlayacak.

23’üncü Gezici Festival’in bu yılki programında Kanada Büyükelçiliği’nin katkılarıyla Kanadalı usta yönetmen Denis Villeneuve yer alacak. Kitty Aal’ın hazırladığı bu bölümde yakın zamanda ismi pek çok gişe başarısı gösteren yüksek bütçeli filmlerle özdeşleşen Kanadalı yönetmenin “Kaderini Bilseydin, Yine de Yapar mıydın?” başlığıyla iki filmi gösterilecek. En son Blade Runner 2049 (2017) filmiyle gündeme gelen Kanadalı yönetmen, günümüz sinemasının en bilinen yönetmenlerinden. Bunun nedeni, ticari başarı kazanan filmlerinin aynı zamanda eleştirmenler tarafından da beğenilmesi ve festivallerde yer alması. Villeneuve’ün hızlı bir yükseliş gösteren kariyerine, Hollywood’da gerçekleştirdiği Sicario (2015) ve Geliş (Arrival, 2016) gibi yapımlar damgasını vursa da, Kanadalı yönetmenin kariyeri 1990’lara kadar uzanıyor. Erken dönem filmlerinden beri, geçmişte yapılan tercihlerin bugüne musallat olan sonuçlarıyla yüzleşen karakterleri içeren filmlerini, “varoluşsal dedektif hikâyeleri” olarak ele almak da mümkündür. Gezici Festival, Kanadalı ustanın bu tip iki filmini festival seyircisiyle buluşturuyor.

Kaynak

3 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*